12.12.2022
Nie daj się osteoporozie - bezpłatne badania organizowane przez powiat nowodworski

Osteoporoza to choroba, która dotyczy układu szkieletowego człowieka. W jej przebiegu dochodzi do złamań kości ze względu na zmniejszenie gęstości mineralnej kości oraz zaburzenia jej struktury i jakości (spójność tkanek). Złamania najczęściej dotyczą kręgosłupa (np. blaszki w kręgosłupie), kości przedramienia i szyjki kości udowej.

W ramach akcji „ Nie daj się osteoporozie” - powiat nowodworski organizuje dla mieszkańców bezpłatne badania laboratoryjne, które umożliwią rozpoznanie osteoporozy.

Jakie badania?

  • poziom wapnia całkowitego,
  • poziom witaminy D3 metabolit 25(OH)

Kto może wziąć udział w akcji?

Badania skierowane są do wszystkich mieszkańców powiatu nowodworskiego, niezależnie od wieku.

Kiedy i gdzie będą przeprowadzane badania? 

Badania można wykonać do 23 grudnia 2022 r. w dni robocze tj. od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00-10.00 w Przychodni Specjalistycznej, ul. Paderewskiego 7 w Nowym Dworze Mazowieckim.

Czy trzeba się zapisać na badania?

Nie ma potrzeby wcześniejszego umawiania się na badania, jednakże liczba badań jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń.

Organizator zastrzega sobie również możliwość zakończenia badań przed końcem akcji.

Osteoporoza – co o niej wiadomo.

Objawy choroby

Niestety osteoporoza we wczesnych stadiach rozwoju nie daje żadnych objawów. Dopiero złamanie kości może być sygnałem do jej wystąpienia, choć może to zostać przeoczone, ponieważ najczęściej dochodzi do złamań kręgów, których połowa przebiega skrycie (złamanie kręgu może wywołać niewielki ruch, kaszel, schylenie się lub podniesienie jakiegoś przedmiotu). W kolejnych fazach rozwoju choroba stopniowo doprowadza do obniżenia wzrostu, garbienia się („wdowi garb”), problemów z poruszaniem, a przez to do pogorszenia nastroju i depresji. W konsekwencji prowadzi do niesprawności i trwałego uzależnienia od pomocy osób trzecich.

Grupy ryzyka

Osteoporoza dotyczy głownie osób w podeszłym wieku, a zwłaszcza kobiet po menopauzie. Osteoporoza i jej powikłania (przewlekły ból, zanik mięśni, unieruchomienie, odleżyny, zatorowość płucna) są jednymi z najczęstszych przyczyn zgonów w krajach rozwiniętych.

Jak zapobiegać?

W tej chorobie, najważniejsza jest eliminacja czynników ryzyka zarówno w celu zapobiegania, jak i skutecznego leczenia osteoporozy. Ważne jest również stosowanie odpowiedniej podaży wapnia i witaminy D. U osób starszych bardzo ważnym elementem prewencyjnym jest zapobieganie urazom i prewencja upadków.

Co przyśpiesza rozwój osteoporozy?

  • zła dieta (niedobory żywieniowe, zbyt niskie spożycie wapnia, fosforu i witaminy D)
  • palenie tytoniu
  • nadużywanie alkoholu
  • mała aktywność fizyczna - zła sprawność ruchowa zwiększa ryzyko upadków
  • brak dostępu do naturalnego źródła witaminy D - niedostateczna ekspozycja na światło słoneczne

Najczęściej przeprowadzane badania

Istnieje wiele wskaźników których ocena jest pomocna w rozpoznaniu i monitorowaniu  leczenia osteoporozy. Wśród badań laboratoryjnych najczęściej przeprowadzanym badaniem jest oznaczenie poziomu witaminy D oraz wapnia w surowicy. W celu rozpoznania osteoporozy oraz w ocenie prowadzonej już terapii lekowej wykonuje się densytometrię kości, czyli ocenę gęstości mineralnej kości.


pokaż wszystkie wiadomości ››

 

 

 

Adres przychodni

ul. Słoneczna 51
05-180 Pomiechówek

przychodnia@spzozpomiechowek.pl

Telefon rejestracja

 

POZ: 22 785 41 20, Stomatologia: 22 774 75 70