14.10.2022
Szczepienia przeciw grypie w sezonie 2022/2023

Szczepionki przeciw grypie w sezonie 2022/2023 dostępne są na receptę do zakupu w aptekach ogólnodostępnych, w ramach określonej refundacji, tj.

 

  • bezpłatnie dla osób powyżej 75. roku życia (preparat VaxigripTetra) oraz dla kobiet w ciąży;
  • z refundacją 50% - dla osób w wieku 65+, dzieciom po ukończeniu 6 m.ż., osobom z grup podwyższonego ryzyka w wieku 18 – 65 lat;
  • odpłatnie (zgodnie z kosztem preparatu) dla pozostałych osób.

 

Obecnie w aptekach dostępne są dwa preparaty: VaxigripTetra oraz Influvac Tetra.

 

Warto pamiętać, że szczepienia przeciw grypie chronią przed ciężkimi objawami grypy i powikłaniami pogrypowymi wymagającymi hospitalizacji, a skuteczność szczepionki zależy od sezonu grypowego.

Szczepienia mogą być wykonywane w podmiotach leczniczych (dzieci i dorośli) i aptekach ogólnodostępnych (wyłącznie dorośli).

Badanie kwalifikacyjne przed szczepieniem osoby dorosłej może wykonać: lekarz, felczer, lekarz dentysta, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny oraz farmaceuta.
Badanie kwalifikacyjne przed szczepieniem osoby niepełnoletniej wykonuje wyłącznie lekarz.

 

Kiedy się szczepić

Poziom przeciwciał, które powstają w wyniku szczepienia, spada wraz z upływem czasu, dlatego też szczepienie przeciwko grypie zalecane jest każdego roku. Zaszczepić należy się przed sezonem epidemicznym, tj. przed rozpoczęciem aktywności wirusa grypy - gdy tylko dostępna będzie w aptekach szczepionka obowiązująca w danym sezonie, najlepiej do końca października.

 


pokaż wszystkie wiadomości ››

 

 

 

Adres przychodni

ul. Słoneczna 51
05-180 Pomiechówek

przychodnia@spzozpomiechowek.pl

Telefon rejestracja

 

POZ: 22 785 41 20, Stomatologia: 22 774 75 70