08.02.2019
Czy to już grypa?

Przeziębienie (choroba przeziębieniowa) oraz grypa to choroby wirusowe, zakaźne o podobnych, ale nie tożsamych objawach i wywoływane przez różne wirusy. Czas największego nasilenia zachorowań na obie choroby przypada na okres od listopada do marca i jest to tzw. "sezon grypowy". Wirusy przenoszą się drogą kropelkową:  przez nos (kichanie), usta (kaszel, rozmowa) lub przez bezpośredni kontakt (dłoń) i najłatwiej zakażają organizmy osłabione. Osłabienie organizmu może wynikać ze złego stanu zdrowia (przemoknięcie, przemarznięcie), stresu, złego odżywiania lub chociażby z niewyspania.

Choroba przeziębieniowa następuje stopniowo, łagodnie i może zostać wywołane przez około 200 wirusów w tym wirusy paragrypy, rhinowirusy, koronawirusy, wirusy RS i adenowirusy. Cechą charakterystyczną tej choroby jest zakażenie górnych dróg oddechowych tj.  kaszel, katar i ból gardła. Dodatkowo może wystąpić osłabienia i ból oczu. Bardzo rzadko występuje gorączka, ból głowy lub utrata apetytu.  Przeziębienie trwa zwykle od 7 do 14 dni, jednakże kaszel może utrzymywać się do trzech tygodni.

Grypa wywoływana jest przez wirusy typu A, B i C - następuje w sposób zdecydowany, szybko i ostro. W przeciwieństwie do choroby przeziębieniowej grypa może prowadzić do rozwoju poważnych powikłań, a także do zgonu. Cechy charakterystyczne dla grypy to: gorączka powyżej 39st. C, bóle mięśni i stawów, dreszcze, bóle głowy, znacznie osłabienie, ból gardła, kaszel, nudności, a także poczucie zimna i ogólnego rozbicia.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca dobre nawyki zdrowotne (tj. zasłanianie ust i nosa chusteczką podczas kaszlu, częste mycie rąk), a także coroczne szczepienia przeciw grypie. W przeciwieństwie do choroby przeziębieniowej – na grypę można się zaszczepić.

.

Źródło: 
1. Główny Inspektorat Sanitarny
2. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (https://www.gov.pl/documents/292343/0/Prawda+i+mity+na+temat+grypy.pdf/5e353dc5-9c71-0fcc-4bf1-29a6d0d5f7ec, pobrano 08.02.2019)
3. WHO (http://www.euro.who.int/en/health-topics/communicable-diseases/influenza/flu-awareness-campaign/infographic-check-your-facts-about-influenza-and-what-who-says-2018, pobrano 08.02.2019)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  


pokaż wszystkie wiadomości ››

 

 

 

Adres przychodni

ul. Słoneczna 51
05-180 Pomiechówek

przychodnia@spzozpomiechowek.pl

Telefon rejestracja

 

22 785 41 20