04.02.2019
Światowy Dzień Walki z Rakiem

Od 2000 roku, 4 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem. Na świecie około 9,6 miliona ludzi zmarło w 2018 roku na raka, co oznacza, że około 1 na 6 zgonów jest wynikiem choroby nowotworowej. 

Według WHO (Światowa Organizacja Zdrowia):

  • około 70% zgonów z powodu nowotworów występuje w krajach o niskim i średnim dochodzie,
  • około 30% zgonów z powodu raka wynika z 5 czynników, tj. wysokiego wskaźnika masy ciała, niskiego spożycia owoców i warzyw, braku aktywności fizycznej, palenia tytoniu i spożywania alkoholu,
  • używanie produktów tytoniowych jest najważniejszym czynnikiem ryzyka zachorowania na raka i stanowi około 22% zgonów z powodu nowotworów na świecie,
  • tylko 1 na 5 krajów o niskim i średnim dochodzie ma możliwość prowadzenia polityki walki z rakiem.

W ostatnim raporcie „Nowotwory złośliwe w Polsce” została przedstawiona sytuacja epidemiologiczna podsumowująca zachorowania i zgony na nowotwory w Polsce. Według zamieszczonych danych w 2016 roku stwierdzono 164 tysiące nowych zachorowań (około 1 tysiąc więcej niż w roku ubiegłym), a prawie 100 tysięcy osób umarło na nowotwór – liczba ta jest niższa o ponad 600 w porównaniu do poprzedniego roku.

Nowotwory złośliwe w Polsce spowodowały zgony 27,3% mężczyzn i 24,1% kobiet, a nowotwory złośliwe płuca są dominującą przyczyną zgonów u mężczyzn, jak i u kobiet. U obu płci równie niepokojącym zjawiskiem jest wzrost zachorowalności na raka jelita grubego.

Na stronach Ministerstwa Zdrowia dostępne są informacje: „Jak chronić się przed rakiem”, „Jak żyć i jeść, aby przechytrzyć raka”, a także inne z którymi warto się zapoznać.

 


pokaż wszystkie wiadomości ››

 

 

 

Adres przychodni

ul. Słoneczna 51
05-180 Pomiechówek

przychodnia@spzozpomiechowek.pl

Telefon rejestracja

 

22 785 41 20